31.05.2024

Stravenky jsou hitem na Zlínsku a Ústecku, delší dovolenou upřednostňují Olomoučtí a Plzeňští

Za nejdůležitější benefity považují zaměstnanci dovolenou navíc a stravenky, potvrdil reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.Jednoznačným vítězem je delší dovolená, pro kterou hlasovalo 54 % účastníků průzkumu. Stravenky obsadily pomyslné druhé místo s 37% preferencí. Do top 5 ještě patří penzijní připojištění (34 %), kratší pracovní týden (30 %) a volná pracovní doba (27 %). Pro zajímavost: home office je až na sedmém místě (22 %).

„Na trhu práce se poslední dobou často diskutuje o tom, jestli ještě pořád jsou zaměstnavatelské benefity důležitou součástí personální politiky. Proto jsme se rozhodli zmapovat pohled zaměstnanců reprezentativním průzkumem. Víceméně se potvrdilo, co známe z vlastní komunikace se zájemci o práci ‒ stravenky jsou pořád ještě důležité, cennější ale je volný čas a flexibilní přístup k práci,“ shrnuje František Boudný, ředitel personální společnosti Předvýběr.CZ.

Pro Hanáky a Západočechy je čas nejcennější, Valaši a Severočeši upřednostňují stravenky 

I když dovolená navíc na míle předstihuje ostatní benefity, neplatí to ve všech krajích. Stravenky jsou jedničkou na Zlínsku (65 %) a Ústecku (57 %), na Vysočině vede penzijní připojištění (65 %), které také soupeří o prvenství na Královéhradecku (53 %).

Výrazně nad celonárodním průměrem upřednostňují delší dovolenou na Olomoucku (72 %), Plzeňsku (68 %) a Karlovarsku (63 %).

Data pro reprezentativní průzkum sesbírala agentura Talk Online Panel na vzorku 322 pracujících ve věku 18-59 let.Které ze zaměstnaneckých benefitů považujete za nejdůležitější?
(respondenti mohli vybrat až tři)
53,7 %    dovolená navíc
36,6 %    stravenky
33,5 %    penzijní připojištění
30,1 %    kratší pracovní týden
27,3 %    volná pracovní doba
22,7 %    sick days
22,4 %    home office
14 %    vzdělávání
12,1 %    příspěvek na dopravu
9,3 %    zaměstnanecké slevy
7,8 %    multisport/jiné příspěvky na sport
3,4 %    občerstvení zdarma
2,8 %    vánoční večírek
2,2 %    příspěvek na kulturu
2,2 %    nápoje zdarma
1,6 %    teambuilding

Zdroj pro vytvoření mapy: Vemaps.com