23.05.2024

Čas jsou peníze, platí i pro zaměstnanecké benefity. Ale stravenky jsou pořád ještě důležité

Dovolená navíc a volná pracovní doba jsou nejdůležitějšími zaměstnaneckými benefity současnosti. Ukázala to online anketa personální agentury Předvýběr.CZ uskutečněná mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.„Není to nijak překvapivé, už dlouhodobě se ukazuje, že si lidé čím dál víc cení volného času a flexibilního přístupu k práci,“ říká František Boudný, ředitel personální agentury.

Jedničkou podle zaměstnavatelů je dovolená navíc, uvedlo ji 78 % respondentů. Druhým důležitým benefitem je podle firem volná pracovní doba (58 %), kterou těsně následuje home office (55 %).

Zaměstnanci to vidí podobně: dovolenou navíc i volnou pracovní dobu uvedlo shodně 60 % dotázaných jako nejdůležitější firemní výhodu. Možnost pracovat z domova je důležitá pro 40 % účastníků průzkumu.

Stravenky chce téměř každý druhý

Zaměstnavatelé i zaměstnanci se shodují na důležitosti stravenek ‒ mezi zaměstnavateli pro ně hlasovalo 45 %, mezi zaměstnanci 40 % lidí. „Do určité míry jde o symbol. Češi si na to zvykli a tak dneska považujeme nabídku stravenek za samozřejmost,“ míní šéf personálky František Boudný.

Teambuilding moc netáhne

Naopak nejméně důležitý je z pohledu zaměstnanců vánoční večírek, uvedlo 24 % dotázaných, dalších dvacet procent hlasovalo pro teambuilding.

Firemní šéfové jako nejméně důležitý benefit uvedli nejčastěji poskytování občerstvení zdarma (25 %), ale teambuilding s osmnácti procenty skončil hned na druhém místě. „Lidé často považují teambuildingové aktivity za součást práce,“ vysvětluje ředitel Předvýběru.CZ.