30.11.2020

S fotkou nebo bez? To je oč tu běží!

Má nebo nemá být součástí životopisu fotografie uchazeče o práci? To je otázka, o kterou se odborníci často přou. Shrneme důvody pro i proti a vysvětlíme, proč doporučujeme fotku nevynechat.

Mezi časté a platné námitky proti fotkám patří, že u většiny zaměstnání není důležité, jak zaměstnanec vypadá. Pokud nejste herec, nehlásíte se o práci televizní moderátorky nebo nemáte být reprezentativní hosteskou firmy, pak jsou podstatnější vaše znalosti a výkony.

Nebojte se sympatií!

Navíc i personalista nebo budoucí zaměstnavatel je jenom člověk. Snadněji se rozhodujeme podle obrázků než čtením životopisu. Fotka tak může vést k subjektivnějšímu posouzení vaší vhodnosti na dané místo ‒ někomu můžete v obleku připadat příliš formální, jinému prostě můžete být od pohledu nesympatičtí.

Myslete taky na to, co se na fotku (ne)hodí, když hledáte práci. Rozhodně není vhodné selfíčko z pláže nebo baru, na vašeho pejska či kočičku zaměstnavatel taky není dvakrát zvědavý.

A pak proti fotkám mluví i technická stránka věci. Nekvalitní, rozmazaná, špatně oříznutá fotka vás minimálně usvědčuje z toho, že jste lajdák nebo nemáte cit pro prezentaci. Ani ten, kdo životopis čte, nemusí být zrovna dobrý fotograf nebo grafik, že se mu ale obrázek nelíbí mu spolehlivě napoví intuice.

Na jedno ale nezapomínejte: personalista i váš budoucí zaměstnavatel jsou přece profesionálové! Umí odlišit pocity od faktů. A pokud narazíte na výjimku a někdo by vás nepozval k pohovoru jenom proto, že jste mu nesympatičtí ‒ v takové firmě přece pracovat nechcete! Fotkou v životopisu si tak ušetříte cestu na zbytečnou schůzku. To ale zdaleka není jediná výhoda fotky v CV!

Známá tvář je výhoda

Může to totiž fungovat i obráceně ‒ vhodně zvolená fotka vám může pomoci: ať už z vás vyzařuje sympatická energie, pracovitost nebo smysl pro zodpovědnost.

Navíc díky fotce si vás každý, kdo čte váš životopis, hned lépe spojí s vaším obličejem. Většinou to znamená výhodu, raději jednáme se „známou tváří“ než se šedivou myší, kterou si nedokážeme vybavit. A vůbec nejde o krásu nebo sympatie.

Pokud ještě váháte, jestli s fotkou nebo bez, třeba vám pomůže fakt, že v některých firmách životopisy bez fotky prostě vyřadí. Tomu se ale můžete snadno vyhnout tím, že se předem zeptáte, čemu dává firma přednost. My ale dáváme větší váhu tomu, že s fotkou váš životopis prostě vypadá líp!

Mimochodem, taky asi jdete radši na rande s někým, koho aspoň trochu od vidění znáte, ne? Ani v e-shopu si dobře nevyberete bez kvalitních obrázků. S výběrem zaměstnanců to funguje podobně, tak se nebojte ukázat svoji tvář.