16.01.2023

Dejte si pozor na syndrom vyhoření

Předcházet syndromu vyhoření musíte dřív, než se o vás začne pokoušet, protože pak už může být příliš pozdě. Nechceme vás strašit, ale rozhodně nepodceňujte stav, do kterého je snadné se dostat, ale mnohem těžší z něho ven.

Každý máme občas špatnou náladu, jsme podráždění až agresivní. Každému se nám občas nechce do práce. To je v pořádku, pokud to netrvá příliš dlouho.

Říká se, že trocha stresu je zdravá. Motivuje nás. Přespřílišná dávka neustálého stresu je ale nebezpečná. Je to podobné jako se strojem ‒ když ho přetížíte, spálíte motor a jeho stav už se nezlepší, je třeba ho vyměnit. U člověka je situace ještě složitější, protože lidi se měnit nedají.

Varovných příznaků je spousta. Přesto je spousta lidí ignoruje

Mezi typické příznaky vyhoření ‒ kromě těch už vyjmenovaných ve druhém odstavci ‒ patří pokles pracovního výkonu, ztráta motivace, nezájem o spolupráci s kolegy, lhostejnost, smutek až deprese. Nálady se střídají jako na houpačce, zatímco dřív jste nápady sršili, nové nepřicházejí. Můžou se přidat i fyzické potíže ‒ bolesti hlavy, problémy se spaním, únava, ale i častější nachlazení, bolesti břicha a jiné. Pokud je vám zhruba polovina příznaků povědomá, berte to jako hodně varovný signál!

Potíž je, že syndrom vyhoření často přichází jako blesk z čistého nebe. Dlouho vám nic není, jenom se možná necítíte ve své kůži ‒ a najednou je tu.

Podle lidí, kteří to zažili, se nehnete z postele. Nedokážete dělat svoji práci, prostě do ní nedojedete. I když máte děti a víte, že se o ně musíte postarat, zvládnete sotva dojít si na záchod. V takové situaci už potřebujete péči psychologa či spíše psychiatra.

Najděte si čas na koníčky a přátele

Vyhoření ale můžete předcházet. Už teď, sotva dočtete náš článek. Zamyslete se nad sebou: děláte i něco jiného než práci? Máte koníčky, sport, přátele? Pokud ne, nějaké si najděte. Kromě aktivního odpočinku se nebojte občas i obyčejně lenošit. A nezapomeňte, že i ke zdravé psychice patří vitamíny a dobré jídlo.

Psali jsme o tom, když jsme rozebírali work-life balance ‒ trávit v práci přesčasy, když vás baví, není nic špatného, ale neměla by to být jediná náplň vašeho života.

A pokud máte v práci pocit, že se na vás valí moc úkolů, vnímáte, že je vám z toho špatně, nebojte se to říct svému šéfovi. Dobrý vedoucí o vás nebude chtít přijít a určitě dokážete najít řešení, jak se zbavit přílišného stresu.