15.09.2022

Jak funguje work-life balance

Je to nový trend v benefitech, módní buzzword nebo normální přístup k životu? A jak vlastně se dá sladit soukromí s prací?Některé firmy poslední dobou uvádějí work-life balance jako netradiční zaměstnaneckou výhodu. I proto je dobré vědět, co si pod tím představit.

V případě zaměstnavatelů vlastně jde o to, že vás budou respektovat jako člověka. Pracovní doba je osm hodin, být zaměstnancem znamená řadu povinností ‒ rozumného šéfa ale především zajímá, jestli svoje úkoly plníte včas a jestli se daří dosáhnout naplánovaných cílů.

Sladit práci s životem se dá různě

Toho se ale dá dosáhnout různě. Někdo je ranní skřivan a jiný noční sova, proto se vyplatí tolerovat, že někdo chodí do práce výrazně později než druzí. Pružná pracovní doba už hodně dlouho patří mezi běžná firemní pravidla.

Jsou lidé, kteří na práci potřebují klid, proto jim vyhovuje zůstat v kanceláři, když ostatní odejdou, jiní radši pracují z domova a naopak společenský extrovert bez kolegů kolem sebe nedokáže pořádně zabrat.

Ke spokojenému a šťastnému životu ale potřebujeme víc než jenom práci a výplatu, kterou nám přináší. Někdo je vášnivý florbalista, jiný rád čte nebo chodí do divadla a třetí dobíjí baterky u sklenky se svými kamarády. Někoho těší procházka se psem, někdo studuje, i když už má v kapse nejeden diplom, někdo jiný je mámou či tátou k pohledání.

Práce je přitom součástí života

Většina z nás tyhle možnosti různě kombinuje. A to je podstata vyrovnaného vztahu práce a života. Když vás práce baví, protože je to váš koníček, nebo jste na začátku kariéry a ještě nemáte rodinu, není důvod nebýt v ní občas přesčas. Pokud máte malé děti, je určitě pochopitelné, že poté, co vám v práci padla, míříte za nimi, protože až vyrostou, nijak jim nevynahradíte, že jste v práci trávili víc času než s nimi.

Spokojenost a štěstí jsou klíčová slova, pokud jde o vyrovnaný vztah mezi prací a životem. Nebojte se vypnout mobilní telefon, když zrovna nejste v práci. Ale nezanedbávejte svoji práci jenom proto, že se chcete bavit nebo věnovat svým blízkým.

Abyste mohli být spokojení vy, pochopitelně musí být spokojený i zaměstnavatel. Když ale dáváte svojí práci všechno, co je potřeba, není důvod, aby vám firma nevycházela vstříc, ať už jde o vaše koníčky, studium nebo rodinu.