Zavoláme Vám

Sečtěte a zaokrouhlete (32.1 + 37.0) *

Pošlete nám své číslo a my Vám zavoláme zpět.

Zavoláme Vám

Sečtěte a zaokrouhlete (17.3 + 17.5) *

Pošlete nám své číslo a my Vám zavoláme zpět.

+420 246 086 014

Sečtěte a zaokrouhlete (35.6 + 0.6) *

Nacházíte se zde: Úvod » Novinky » Blog » Personální bublina – moc peněz za málo muziky

Personální bublina – moc peněz za málo muziky

Měl jsem v plánu napsat pár řádků o absolventech a jejich pozici na trhu práce. Nakonec jsem se rozhodl, že to vezmu víc ze široka, protože současná situace se netýká pouze absolventů (to bych jim zbytečně křivdil).

Musím souhlasit s jedním ze svých klientů. Říkejme mu „hrdina“. Hrdina, protože pojmenoval situaci hrdě a opravdu přesně bez zbytečných omáček. Na trhu se pohybují tři skupiny kandidátů:

První skupina jsou lidé zvyklí pracovat před rokem 2008 a žít v době platového luxusu, kdy všichni kupovali vše a platy zaměstnanců neznaly hranic. Tihle lidé se dnes diví, že hranice mezd existují a že tehdejší doba se nám stále nevrátila a určitě ani hned tak nevrátí. Firmy si ne vždycky mohou dovolit přeplácet zaměstnance. Existenčně by je to zničilo.

Druhá skupina jsou absolventi. Absolvent je zvláštní druh člověka naivního. Stejně jako já jsem před x lety po skončení vysoké školy chtěl být hned ředitel zeměkoule, tak i oni se dnes vidí v manažerských pozicích. Chybí pokora. Bohužel ji nepotřebují, protože servis, zázemí a finance zajištěné mají. Rodina jim je na blízku. Preference volného času při hledání zaměstnání nezná konce. Sám jsem se v praxi několikrát setkal s tím, že kandidáta absolventa (rozuměj člověka bez praxe), zajímalo zejména to, kdy může přijít co nejpozději do práce a kdy může z práce na druhou stranu co nejdříve odejít.

Třetí skupinu tvoří personální turisti. Kandidáti, kteří jsou doslova zblblí z okolního světa a hlavně ze sociálních sítí. Ti sami nevědí, co by vlastně chtěli dělat, čím by se měli zabývat, ale hlavně to musí být hodně peněz a musí to být „cool“ a „in“. Včera to četli na „fejsu“ a nebo se o tom bavili v hospodě.

Z celého tedy vyplývá jediné: na pracovním trhu se v současnosti vytvořila personální bublina, kdy je těžké najít vhodného člověka, protože ve velké míře spadá do jedné z výše jmenovaných skupin.

Firmy si opravdu ne vždy mohou dovolit přeplácet nové zaměstnance. Důvody jsou jasné – obchodní marže nerostou tak rychle jako současné požadavky na platy a přidat všem stávajícím zaměstnancům tak, aby se nebouřili, že nováček vydělává víc než oni, není ekonomicky přijatelné. Přeju si tedy společně s ostatními realisticky uvažujícími lidmi, ať to hezky všechno splaskne a budeme zase všichni happy.

František Boudný


Zpět na přehled

PŘEDVÝBĚR.CZ s.r.o.
Na Kozačce 1289/7, 120 00 Praha 2 - Vinohrady.
IČ 28254104, DIČ CZ28254104
OR v Praze, sp. zn. C 125597

Pracovní doba:
Po – Čt 9.00 – 17.00 hod. a Pá 9.00 – 15.00 hod.

Kontaktní údaje
predvyber@predvyber.cz

Mapa

Nahoru