09.03.2023

Zaměstnavatelé nejvíc přispívají na dovolenou, pro zaměstnance to není důležité

V rámci firemních benefitů nejčastěji přispívají zaměstnavatelé na dovolenou, uvedlo 52 % firemních účastníků online ankety mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, které oslovila personální agentura Předvýběr.CZ. Poskytování příspěvků na sport a na kulturu shodně uvedlo 45 % zaměstnavatelů.„Průzkum potvrdil, že zatímco zaměstnavatelé se snaží poskytovat lidem co možná nejvíce výhod, zaměstnanci benefitům přikládají menší význam,“ říká František Boudný, ředitel personálky.


Na dovolenou firmy lidem přispívají nejvíce: v průměru 3553 korun ročně, zatímco na sportovní aktivity 1638 korun a na kulturní vyžití jen 1524 korun.

Dvě třetiny firem poskytují příspěvky všem, jen 14 % zaměstnavatelů tyto benefity nabízí vybraným profesím.

Podle zaměstnanců ale tyto příspěvky nejsou příliš důležité. Na stupnici od jedné do pěti, kde stejně jako ve škole jednička znamená nejvyšší důležitost a pětka naopak téměř žádnou, finanční příspěvky zaměstnavatele nejčastěji zaměstnanci označili trojkou (41 %), čtyřkou (31 %) a pětkou (21 %). Pouze sedm procent dotázaných tyto benefity hodnotí dvojkou.

Tři ze čtyř zaměstnanců uvedli, že vůbec nevyužívají příspěvek na dovolenou, 64 % lidí nevyužije příspěvek na kulturu a 46 % nečerpá ani příspěvek na sport.