04.11.2016

Vrátil se nám Martin, který umí skvělé vafle!

Do pracovního kolektivu v personální společnosti PŘEDVÝBĚR.CZ se zařadil po více než roční pauze kolega Martin Herbrych. Proto jsem mu položila pár otázek, aby se mohl podělit o své zkušenosti a dojmy ze zahraničí, kde byl zaměstnaný jeden rok.

Z jakého důvodu jsi se rozhodl pracovně odcestovat?
Já jsem měl vždycky sen vycestovat na delší dobu a hlavně si sám zkusit žít v cizí zemi. Zda budu schopen se o sebe postarat. Samozřejmě i kvůli své opravdu žalostné angličtině. Myslím si, že každý by měl ovládat alespoň jeden cizí jazyk na dobré úrovni. Pohybuji se v personalistice, takže vím, jak je to důležité. Navíc je opravdu fajn, když můžete pomoci ztracenému cizinci. Sám jsem to ve Vancouveru několikrát potřeboval.

Jak ti konkrétně zaměstnavatel v Česku vyšel vstříc, abys mohl odcestovat?
S panem Boudným jsme se o tom bavili dlouho před mým odjezdem. Domluvili jsme se na ukončení pracovního poměru. Po celou dobu v cizině jsme byli v kontaktu a navíc za mnou do Vancouveru s rodinou dorazil. Tam jsme se definitivně domluvili na můj návrat do firmy. Podpora z jeho strany po celou dobu byla maximální.

Jaký byl tvůj první pracovní den v zahraničí?
Naprostá katastrofa! (smích). V ten den jsem si opravdu uvědomil, že moje angličtina je špatná! A pokud jsem si myslel před odletem, že na stupnici od jedné do deseti mám trojku, tak po první hodině v práci jsem měl definitivní nulu. A to jen proto, že nemůžeme jít do mínusových čísel!

Změnila zahraniční zkušenost tvůj přístup k práci?
Rozhodně ano. Svého zaměstnání v Česku si daleko více vážím. Ve Vancouveru jsem musel první tři měsíce opravdu jen pracovat v kuchyni a mýt nádobí, a to jen kvůli angličtině! Na druhou stranu díky tomu jsem se naučil více naslouchat lidem.

Jak náročné je podle tebe najít práci v zahraničí?
Vůbec. Ale to si ostatně myslím i tady. Pokud člověk opravdu chce pracovat, práci si vždy najde. Pochopitelně musí počítat s tím, že zpočátku musí na sobě pracovat a být trpělivý. Nemůže být ihned ředitelem. V zahraničí záleží pochopitelně na úrovni angličtiny, kterou máte a podle toho můžete i práci vybírat.

Můžeš posoudit i rozdíl v přístupu k práci v Česku a Kanadě?
Češi mají v Kanadě velmi dobré renomé – zodpovědní a pracovití. Oproti některým Kanaďanům, o nichž se toto říci nedá. Na druhou stranu ono to bude všude stejné a nelze soudit jen podle pár jedinců.

Je rozdíl také v samotném náboru, nebo adaptaci zaměstnance?
V samotném náboru bych rozdíl neviděl. Klasický pohovor – rozhovor, který já osobně preferuji, pokud chci poznat člověka během těch pár minut blíže. I adaptace v podobě zaškolování je podobná. Jen bych řekl, že tamní zaměstnavatelé jsou snad více trpěliví. Ostatně jsou daleko více zvyklí přijímat do svých řad cizince.

Jak se celkově pracuje a žije v Kanadě?
Velmi dobře. Neměl jsem žádnou špatnou zkušenost. Jen snad co se týče pro nás tady samozřejmé věci, jakou je zdravotní péče. Tam je to komplikované a opravdu drahé. Kanaďané si daleko více zakládají na svém volném čase a opravdu si ho dokáží užít. Jdou si sednout na pláž k oceánu, nebo vyšlápnout na hike do překrásných hor k jezerům. Na druhou stranu mám rád, když můj život má řád - prvně práce a pak zábava. Zkrátka se odměnit za dobře odvedenou práci.

V čem tě práce v zahraničí nejvíce pracovně posunula?
Umím udělat opravdu skvělý vafle! (smích). Teď opravdu, daleko lépe umím řešit problémy svépomocí. Spolehnout se sám na sebe a více o věcech přemýšlet. Naslouchat lidem, co mi opravdu říkají. Nestresuji se nepodstatnými věcmi a mám daleko větší nadhled.

Jak vnímáš obecně zaměstnání v cizím jazyce?
Práce v cizím jazyce a vlastně v cizí zemi je výborná zkušenost, jak do života, tak do budoucího zaměstnání. Je to přesně to, co se těžko popisuje. To člověk prostě musí zažít, aby si uvědomil mnohé. Je to velká výzva, co stojí za to! Takže všem doporučuji!

Přeji si, aby bylo více zaměstnavatelů ochotných poskytnout takovou možnost.

Autor: Barbora Prokopová, personální konzultantka PŘEDVÝBĚR.CZ