12.01.2024

Umělá inteligence už teď pomáhá při hledání práce

Jeden ze zájemců o práci nám nedávno položil zajímavý dotaz: „Občas si hraju s umělou inteligencí, mám to nějak prodat při hledání práce?“ Řekli jsme si, že je to skvělé téma pro naši online poradnu. Protože odpověď je jednoznačná: ano!Těch důvodů je hodně a každý má jinou váhu. Stojí za to je shrnout.


Především ‒ na trhu práce je zajímavý každý člověk, který se neustále učí nové věci. Tím zaujmete personalisty, ať už jde v podstatě o cokoli: cizí jazyky, komunikační dovednosti, nové technologie…

O umělé inteligenci se v posledních dvou letech mluví víc než dřív. Postarala se o to velká popularita nástroje ChatGPT, ale ruku na srdce, systémy postavené na oboru AI (artificial intelligence) jsou kolem nás už delší dobu ‒ těžko si představit, že by se někdo z vás nesetkal na stránkách e-shopu s chatbotem nebo nevyužil samoobslužnou pokladnu v supermarketu.

Je spousta oborů, kde nástroje umělé inteligence využijete k práci už dneska ‒ třeba jako grafici, reklamní kreativci nebo programátoři. Pomáhá i analytikům dávat dohromady fakta a argumenty, řada učitelů ji využívá pro přípravu do hodin. Ostatně i v personálních agenturách může umělá inteligence být silným pomocníkem ‒ u nás už třeba pomáhá vyhledávat vhodné kandidáty na vypsané pracovní pozice.

A právě na to byste se měli zaměřit, než vyrazíte na pohovor prodávat svoji znalost umělé inteligence. Zamyslete se, jak konkrétně vašemu budoucímu zaměstnavateli může být taková dovednost užitečná. A nebojte se, že takovou možnost nenajdete ‒ podle expertů se pro AI najde využití v podstatě všude (ostatně, správně napsaný prompt přiměje umělou inteligenci, aby vám s takovým hledáním pomohla).

Na českém trhu práce umělá inteligence už nepředstavuje sci-fi. Zhruba pětina až třetina firem už s ní nějakým způsobem pracuje, další zaměstnavatelé vážně počítají s jejím zapojením do pracovního procesu. Důvodem přitom nemá být jenom snížení nákladů (a tedy propouštění), ale naopak zvyšování produktivity práce a spokojenosti zaměstnanců (stroj dokáže spoustu úkolů zjednodušit a automatizovat), kteří se díky umělé inteligenci zbaví rutiny a získají více prostoru pro kreativní nebo obchodní činnosti.

Vzpomeňte si, jak rychle změnil náš svět nástup internetu a mobilních aplikací. Zdaleka to neznamenalo, že spousta lidí práci ztratila, naopak vznikla celá řada nových pozic. Od toho se můžete odrazit, až budete hledat práci ‒ zaměstnavatelé rádi uslyší, že máte nějaké zkušenosti s umělou inteligencí. Moc dobře vědí, že její rozvoj bude v příštích letech diktovat budoucnost trhu práce.

Foto: Freepik