09.04.2021

Na online pohovor se připravte stejně jako na živý. Poradíme vám pár triků navíc

Volali vám z personálního, že by vás rádi pozvali na pracovní pohovor. Má to ale háček ‒ setkání má proběhnout online. Je to lepší nebo těžší situace, než pohovor naživo? Poradíme vám pár věcí, na které se soustředit.

Rozhodně se nenechte mýlit, že pohovor přes počítač je jednodušší. Jeho velkou výhodou je, že nemusíte nikam cestovat, tedy ani nemůžete přijít pozdě, ale jinak se na něj připravte stejně zodpovědně, jako na představení ve firmě.

Jak se obléct a jak vystupovat i v případě online prezentace řídí stejná pravidla, jako v případě pracovního pohovoru v sídle firmy. Není jediný důvod si myslet, že můžete vypadat nedbaleji nebo že konverzace bude neformálnější. Jediný rozdíl je, že si s možnými budoucími kolegy nemůžete podat ruku, ale vaše setkání zprostředkovává kamera počítače nebo mobilu.

Vyzkoušejte, co je vidět

Citlivá optika dokáže nemilosrdně zachytit spoustu věcí, které na živém setkání protistrana diskrétně přehlédne. Myslete na to a než se přes počítač přihlásíte k ostrému pohovoru, vyzkoušejte si, co všechno je vidět v záběru. Ideálně nejdřív sami a až všechno vyladíte, poproste kamaráda, aby se na vás podíval.

I když v záběru budete vidět jenom od pasu nahoru, oblečte si kalhoty nebo sukni. Ukázat nedopatřením, když se třeba zvednete od stolu, jaké máte trenky nebo kalhotky, není bodem navíc ‒ a to ani v případě, že se hlásíte do modelingové agentury. Seriózní oblečení vám během pohovoru dodá užitečnou sebedůvěru.

Přímý pohled a pěkné pozadí

Pohled na druhého by měl být „z očí do očí“, i když ho zprostředkovává kamera. Nastavte si ji tak, abyste se na člověka, se kterým budete mluvit, nedívali ani svrchu, ale ani zespodu.

Stejně důležité je pozadí za vámi. Samozřejmostí je, že byste měli mít v místnosti uklizeno. I když většina aplikací pro online komunikaci umožňuje rozostřit pozadí, řada odborníků to z mnoha důvodů nedoporučuje ‒ obraz pak často působí nepřirozeně, když „plavete“ na pozadí, a svým způsobem dáváte i najevo, že něco skrýváte. Dobrou volbou není ani holá bílá stěna. Nechte personalistu trochu nahlédnout do svého soukromí ‒ pohled na knihovnu, poličky se sportovními trofejemi nebo květinová výzdoba můžou být impulzem k příjemné neformální konverzaci.

Nenechte se rušit kočkou ani nezvládnutou technikou

Pokud nežijete sami, požádejte svoje blízké, ať vás během pohovoru neruší. Psa vyvenčete, kočku zavřete do vedlejší místnosti.

Myslete i na technickou stránku věci: máte dostatečně rychlý internet? Bude-li s vámi někdo doma, požádejte ho, ať se během online rozhovoru nepřipojuje. Víte, jak správně aplikaci spustit? Nacvičte si to předem, řešit nastavení počítače během pohovoru není zrovna dobrá vizitka ani v případě, že se hlásíte na netechnickou pozici.

Online pohovor má jednu velkou přednost ‒ všechny poznámky můžete mít na obrazovce a při rozhovoru nemusíte lovit ve svém bloku, ale elegantně je číst a zachovat při tom pohled z očí do očí. Vypadá to profesionálně, jako když mluvíte spatra.