12.05.2025

Je lepší pracovat pro soukromou firmu nebo veřejný sektor?

Záleží, jestli od práce očekáváte spíš jistotu a stabilitu ‒ nebo hodně peněz a rychlý kariérní růst.



Skvělou výplatu a brzké jmenování šéfem můžete čekat spíš v soukromém sektoru, zatímco klid a stálé místo vám nabídne státní správa a jiné veřejnoprávní instituce.

Daní za práci v soukromém sektoru je vyšší tlak na výsledky, obecně větší tempo práce, flexibilita, která sebou nese časté změny a také větší riziko, že když se firmě nebo trhu nebude dařit, odmění vás propouštěním.

Veřejný sektor sice nabízí zdánlivě větší pohodu (nemusíte si třeba brát práci domů), ale vykoupenou nižším platem, dlouhým čekáním na povýšení a celkově menší šancí cokoli změnit ‒ ať už vlastní výplatu nebo pracovní postupy.

Oops! Jestli máte pocit, že takové srovnání už jste někde slyšeli, a připadá vám jako jedno klišé vedle druhého, máte taky pravdu.

Časy se mění, i stát musí konkurovat na trhu práce

Všechno výše uvedené platí. Ale současná realita není tak černobílá, rozdíly mezi oběma sektory se docela rychle stírají. S nástupem „počítačových“ mladých ročníků do práce a s postupující digitalizací všeho kolem nás se i veřejné instituce mění k lepšímu ‒ a na druhou stranu, když budete mít štěstí na skvělý džob u globální korporace, snadno se utopíte v papírování a reportování bez hlubšího smyslu.

A tak zatímco dříve home office a nejrůznější zaměstnanecké benefity byly lákadlem typickým spíš pro soukromé podniky, dneska je stále častěji nabízí i veřejná sféra.

Kdo bere víc?

Pokud jde o výplatu, možná vás to překvapí, ale „v průměru“ si prací pro erár můžete vydělat víc. Podle informačního systému o průměrném výdělku (IPSV) berou zaměstnanci ve veřejném sektoru víc než lidé v podnikatelské sféře: v roce 2024 byl průměrný hrubý plat ve veřejném sektoru 49 049 korun měsíčně, zatímco průměrná hrubá mzda v byznysu jen 48 910 korun. Ještě větší propast ukazuje porovnání mediánů: u hrubého platu je to 45 256 korun a u hrubé mzdy jen 40 709 korun. (Pro úplnost, pokud si to nepamatujete ze školy: medián je přesnější než průměr, protože jde o hodnotu uprostřed na celé škále výplat od té nejnižší až po tu nejnižší.)

Vysvětlení je jednoduché: ve firmách můžete brát od několika desítek tisíc až po statisíce, a stejně široké může být i rozpětí nejrůznějších odměn, kdežto ve veřejném sektoru sice máte jistou stálou a dlouhodobou výplatu, ale všichni berou plus minus stejně a ani prémie nepředstavují závratné sumy. Statistiku navíc zkresluje větší zastoupení vysokoškoláků - protože ve veřejné sféře se víc hledí na tituly, zatímco firmy dávají přednost dovednostem.

Spokojenější s výplatou jsou zaměstnanci v digitálu

Když už porovnáváme dva sektory, stojí za pozornost podívat se na to, jak se daří lidem v online a offline firmách. Podle průzkumu, který jsme uskutečnili před šesti lety, jsou lidé spokojenější s výplatami v digitálním prostředí.