15.07.2022

Co mě čeká, když mě pozvou na assesment centrum

Zní to možná až děsivě, pokud jste takovou pozvánku dostali poprvé, ale vážně se nemáte čeho bát. A i když se říká, že se na to nedá připravit, zvládnutí několika základních pravidel vám docela určitě pomůže k dobrému výkonu.Nejen pro neangličtináře stojí za to shrnout, že jde o způsob, jak vyhodnotit vaše předpoklady na nějakou pracovní pozici. Zatímco klasický pohovor vychází z toho, co jste o sobě napsali do životopisu a co pak o sobě řeknete, assesment centrum má vytvořit různé situace, ve kterých ukážete, jak je zvládáte řešit.

Platí přitom, že často neexistuje jediné správné řešení. Neposuzuje se jenom, jakým způsobem jste nějaký úkol vyřešili, ale i to, jak jste k řešení dospěli. Hodnotitelé se hodně zaměřují na to, jak fungujete ve skupině ‒ přičemž jedinou správnou rolí není být lídr a organizátor. Dobrý tým má pestré složení a na každou pozici se hodí jiný typ člověka.

Nehrajte, ale myslete

Z toho vyplývá první poučka: nejste v divadle, nesnažte se hrát nějakou roli, o které si myslíte, že je správná. Buďte přirození, chovejte se tak, jak byste se chovali v normální pracovní situaci.

Zároveň z toho plyne druhá rada: během plnění úkolů vás hodnotitelé bedlivě sledují. Mějte to na paměti a kontrolujte, co o sobě říkáte. Zvlášť, když víte, že máte nějaké slabé stránky ‒ a na to se můžete předem připravit, když si je promyslíte, projdete je s někým blízkým nebo kolegou.

Když dostanete pozvánku

Pokud jste dostali pozvánku do assesment centra, zajásejte! Je to jako pozvání na pohovor. Ale tento způsob posuzování uchazečů o práci je podstatně nákladnější ‒ znamená to tedy, že máte velkou šanci.

Promyslete si, jestli o danou práci opravdu stojíte. To jste sice měli udělat už na začátku, když jste do firmy poslali svůj životopis a motivační dopis, teď ale jde o opravdový boj. Doslova. Jedním z cílů assesment centra je zjistit, jak zvládáte práci pod tlakem. Čeká vás velká porce stresu, což některé z nás dokáže nakopnout, ale jiné srazit na kolena. Je dobré se znát a trochu připravit na to, co vás čeká ‒ vítejte v naší poradně :)

Spousta věcí funguje stejně jako u klasického pohovoru. Buďte sebevědomí, elegantně a pohodlně se oblékněte a snažte se zjistit co nejvíc o firmě, ve které byste rádi pracovali. Zamyslete se nad svými silnými a slabými stránkami a promyslete, co o sobě řeknete, když dostanete za úkol se představit.

Přijďte včas, vnímejte a pracujte

Assesment centrum probíhá ve skupině. Jestli se u běžného pohovoru malé zpoždění dá tolerovat, tady na vás čeká spousta lidí. Je naprosto nezbytné, abyste přišli včas.

Když dostanete jakýkoli úkol, pečlivě vnímejte zadání. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Součástí testování je i to, jak pracujete s informacemi, jak je dokážete vstřebat a proměnit ve splnění úkolu. Nehádejte se s hodnotiteli, že zadání je nesmyslné (i kdyby třeba bylo) nebo se nečekaně změnilo.

Nehledejte chyby na svých spolupracovnících a nesvádějte na ně neúspěch ‒ protože práce na společném zadání je i vaše známka. Máte-li jiný názor na řešení, nebojte se ho říct, ale respektujte, pokud se tým rozhodne postupovat jinak. Přesně tak to chodí i v opravdové práci.

Jako táborová hra

Jestli jste v dětství jezdili rádi na tábory, nemáte se čeho bát. Víc než stres vás čeká zábava. Pokud zrovna dvakrát nehovíte skupinovým aktivitám, počítejte s tím, že si jich na assesment centru užijete dost.

Ať už patříte do kterékoli skupiny, berte to hlavně jako hru. I když neuspějete, hodně se o sobě dozvíte ‒ a navíc zjistíte, jak takový druh pohovoru probíhá. Příště vám to půjde líp.