04.12.2023

Co mám dělat, když jsem dostal/a padáka?

Ta otázka má vlastně dvě roviny. Jednou věcí je, jak se k výpovědi postavit správně právně a druhou, jak ji přijmout lidsky a najít si novou práci. Poradíme vám s obojím.



Předně ‒ „dostat padáka“ znamená situaci, kdy výpověď dal zaměstnavatel zaměstnanci. Rady pro opačnou situaci, tedy
jak správně dát výpověď, můžeme tedy vynechat.

Zaměstnavatel má právo dát vám výpověď kdykoli, musí ovšem dodržet zákoník práce. To je první věc, kterou byste si měli pohlídat ‒ tedy ještě předtím, než cokoli podepíšete.

Pohlídejte si výpovědní důvod

Výpověď musí zaměstnavatel zdůvodnit ‒ má to vliv na vaše další práva, která vám pak budou náležet. Ten důvod musí být uvedený ve výpovědi ‒ zjednodušeně může jít o organizační důvody (když se firma ruší nebo stěhuje, nebo už vás nepotřebuje pro nadbytečnost, protože třeba zrušila nějakou činnost nebo potřebuje snížit počet zaměstnanců) nebo zdravotní důvody, pro které už svoji práci nemůžete vykonávat ‒ a v těchto případech můžete počítat s odstupným. Jinak to bude, když nesplňujete předpoklady nebo požadavky pro řádný výkon práce, nebo když jste porušili svoje povinnosti zaměstnance.

V každém případě ‒ pokud váš pracovní poměr neskončil okamžitým zrušením (což může zaměstnavatel udělat jenom když svoje povinnosti porušíte zvlášť hrubým způsobem, nebo vás pravomocně odsoudí pro úmyslný trestný čin) ‒ musíte pro firmu pracovat ještě během výpovědní doby, která trvá nejméně dva měsíce (pokud jste se nedohodli jinak).

Dovolená, odstupné, podpora v nezaměstnanosti

Zbývá-li vám nějaká dovolená, platí pro ni totéž, co před výpovědí: její termín vám určuje zaměstnavatel, může vám ji ale proplatit.

Nárok na odstupné vyplývá přímo z výpovědi: pokud jste ve firmě přes dva roky, dostanete trojnásobek průměrné výplaty, pokud jste u zaměstnavatele aspoň rok, můžete se těšit na dvojnásobek a pokud váš pracovní poměr trval kratší dobu, i tak dostanete jednoměsíční odstupné. Vyplácí se ale jenom v případě, že důvodem výpovědi jsou organizační nebo zdravotní důvody.

Nemáte-li už novou práci, abyste nemuseli platit zdravotní pojištění a měli nárok na podporu, přihlaste se na úřad práce do tří pracovních dnů.

Pozor na „výpověď dohodou“!

Nic takového neexistuje: buď jste dostali výpověď, nebo z práce odcházíte po vzájemné dohodě. Její výhodou je, že se můžete dohodnout i na vyšším odstupném (pokud třeba firma chce, abyste skončili hned, ale zároveň by s vámi rádi dál spolupracovali), dohoda ale také může znamenat, že na žádné odstupné nebudete mít nárok.

Pokud se rozhodnete pro odchod dohodou, pohlídejte si, aby v ní byl uvedený správný důvod. Nejen kvůli odstupnému, ale i pro případ, že včas nenajdete novou práci. Ukončení práce dohodou je totiž považováno za vaše dobrovolné rozhodnutí, což může mít vliv na podporu v nezaměstnanosti.

Čtyři dny volna na hledání práce

Pokud vám firma dala výpověď, máte každý týden dvouměsíční výpovědní doby právo na půldenní volno na hledání zaměstnání. Se šéfem se přitom můžete dohodnout, že si volna nasčítáte a třeba je vyberete všechna najednout.

Ztráta práce dneska není žádná tragédie

Dostat padáka byla dříve ostuda. Dnešní trh práce ale vypadá úplně jinak, zaměstnavatelé potřebují víc zaměstnanců, než kolik jich je ochotných změnit práci.

I když ztráta zaměstnání patří mezi stresové faktory, není důvod ztrácet hlavu. Práce je dost. Kdykoli si můžete vybrat z desítek volných míst na našem webu nebo i jiných pracovních portálech. Přečtěte si i další rady, jak hledat novou práci.