16.08.2022

Aktuální trendy v zaměstnaneckých benefitech

Už dávno to nejsou jenom stravenky. Škála výhod, které zaměstnavatelé lidem nabízejí, je neuvěřitelně široká. Určitě si z nich každý vybere. Pojďte se s námi podívat na aktuální trendy v benefitech.

Situace na trhu práce nutí firmy být dostatečně atraktivními zaměstnavateli. Přitom lidé jsou různí a na každého zabírá něco jiného ‒ snad jediné, na čem se všichni shodneme, že nás zajímá, je dostatečně vysoká výplata.

Orientačně se benefity dají rozdělit na materiální výhody, flexibilní a pohodový přístup k práci a příležitosti k dalšímu rozvoji. Často jde o jejich kombinaci.

Dovolená navíc vytlačuje home office

Jeden zásadní trend ukázal náš letní průzkum mezi zaměstnavateli. Jedničkou v jejich nabídce výhod je dovolená navíc, která předběhla dříve favorizovanou práci z domova.

Z pohledu zaměstnavatelů je pro lidi méně atraktivní nejenom home office, ale výrazně propadla i volná pracovní doba (z 81 % před půldruhým rokem na současných 42 %) nebo experimenty s kratším pracovním týdnem (ze třinácti na čtyři procenta).

Je to vlastně logické. Lidé si chtějí opravdu užívat volno, po koronavirovém nadšení z práce z domova jsou teď ale radši s kolegy na pracovišti. Pro zaměstnavatele je dovolená navíc poskytovaná nad rámec zákoníku práce také poměrně výhodný benefit, protože její poskytnutí vlastně znamená nutnost zaměstnanců naučit se lépe zastupovat se navzájem.

Posilují stravenky a penzijko, důležité je i vzdělávání

Stravenky stále patří mezi nejdůležitější benefity, bez ohledu na to, jestli je firmy poskytují ve formě papírových poukázek, digitálních karet nebo třeba jako finanční příspěvek.

Příspěvek na penzijní připojištění se oproti loňsku stal výrazně důležitějším ‒ poskočil z deváté příčky na pátou. Spolu se stravenkami to má jasné vysvětlení: vysoká inflace zaměstnancům připomněla, jak důležitá je finanční stránka práce.

Dobrou zprávou je, že jedním z nejdůležitějších benefitů zůstává možnost dalšího vzdělávání (letos je podle průzkumu čtvrtou nejdůležitější výhodou). Z toho těží obě strany: zaměstnavatel, protože může využívat nově nabytých dovedností svého týmu, ale i zaměstnanec, protože se tak zvyšuje jeho hodnota na trhu práce.

Víc než jenom odměna

Jsou firmy, které umožňují lidem dobrovolnickou práci, jiné zaměstnancům dorovnají výplatu v případě nemoci. U řady zaměstnavatelů jsou běžné nápoje nebo ovoce zdarma, prostor pro meditace nebo možnost vzít si do práce psa nebo dítě.

Benefity v sobě skrývají i cosi navíc. Když máte opravdu slušnou výplatu, většinu výhod si můžete dopřát sami. Je ale sympatické, když firma na svoje lidi myslí a zpříjemňuje jim pracovní prostředí. Atmosféra je důležitá a jistě to většina kolegů ocení.

Některé zaměstnanecké výhody nejsou vhodné pro každou firmu ‒ ale pokud vám v nabídce vašeho zaměstnavatele některý chybí, nebojte si o něj říct svému šéfovi. Třeba to půjde zařídit.

O desetinu vyšší výplata

Možná vám přijde, že výhody, které vám zaměstnavatel dává navíc, nepředstavují nic zásadního. Pak vás asi překvapí, že podle našeho průzkumu mezi firmami jejich hodnota představuje skoro devět procent navíc k vaší výplatě. A přitom benefity nemusíte danit.