Trendy 2018: Všechno pro zaměstnance, úzká specializace už škodí
Trendy 2018: Všechno pro zaměstnance, úzká specializace už škodí
„Nedostatek lidí přiměl firmy uvědomit si, že je lepší se nějak dohodnout a nabídnout lidem motivující podmínky, než lpět na starých přístupech a nemít zaměstnance,“ shrnuje František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ.
Nejsilnějším trendem současnosti je tak přizpůsobování pracovní doby potřebám zaměstnanců, shodlo se osm personalistů z deseti (77 %). „Nejčastěji je to v případě maminek, které potřebují určitou toleranci, pokud jde o příchod do práce, a hlavně jistotu, že stihnou vyzvednout děti ve školce,“ upřesňuje František Boudný. Každý dvacátý personalista zmiňuje i možnost volných pátků.
Čtyři z deseti personalistů dneska dávají přednost „univerzálním kandidátům“, zatímco dříve byli nejpoptávanější úzce zaměření specialisté. „Dneska firmy dávají přednost lidem, kteří jsou otevření se něco naučit a zvládají více oblastí, ve kterých se dokážou zorientovat,“ vysvětluje šéf Předvýběru.CZ.
Firmy štědře poskytují i benefity, které s prací přímo nesouvisejí – například příspěvek na bydlení a dopravu, uvádí 68 % personalistů. Nejčastěji se tak nadstandardním zabezpečením snaží motivovat zaměstnance na nižších pozicích.
„Běžně dneska firmy akceptují zaměstnávání cizinců,“ uzavírá Františe Boudný, podle něhož téměř každý druhý personalista (46 %) má zkušenost se zaměstnáváním lidí z Ukrajiny, z Balkánu či ze Slovenska.