Přibývá firem, které nedávají uchazečům vědět, jak dopadli u pohovoru
Přibývá firem, které nedávají uchazečům vědět, jak dopadli u pohovoru
„Přístup zaměstnavatelů v jednotlivých měsících vykazuje výkyvy, v letošním roce je ale zřetelný sestupný trend,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.
V druhém čtvrtletí ukazatel dosáhl 51 %, v prvním dokonce 52 %. V samotném září agentura zaznamenala v letošním roce nejnižší hodnotu indexu zpětné vazby: jenom 40 %. „Podzim přitom tradičně bývá náborově silný,“ dodává šéf personálky.
Nedostatečná kultura a motivace
Podle online průzkumu, který uskutečnil Předvýběr.CZ mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů a šéfů firem, 33 % z nich míní, že poskytování zpětné vazby stále není součástí firemní kultury. Dalších téměř devatenáct procent se domnívá, že v informování zájemců o práci zaměstnavatelé nevidí zásadní přínos a téměř patnáct procent se domnívá, že personalisté mají příliš mnoho jiné práce.
Zbývající respondenti uvádějí kombinaci těchto důvodů nebo jiné příčiny ‒ nejčastěji strach sdělovat negativní informace a nedostatečnou motivaci. „U neúspěšných kandidátů je pro řadu lidí poskytování zpětné vazby vystoupením z komfortní zóny,“ vysvětluje Pavel Buryánek, personální ředitel jihočeské Madety. „Pokud najdete vhodného kandidáta na pozici, silně klesne motivace dát zpětnou vazbu těm zbývajícím,“ dodává Pavel Střasák, jednatel inženýrské společnosti Enginn Effect.
Chyba je i na druhé straně
„Jako argument proti zpětné vazbě občas mluví velmi negativní reakce uchazeče,“ říká Milan Ptáček, ředitel firmy Signal Projekt. Podobné důvody uvedlo jedenáct procent zaměstnavatelů.
„Dobří zaměstnavatelé si důležitost zpětné vazby uvědomují. Za poslední rok mezi našimi klienty přibylo sedm procent těch, kteří ji začali poskytovat,“ uzavírá šéf Předvýběru.CZ František Boudný s odvoláním na průzkum.