20. dubna 2022

Na trhu práce s přehledem vede angličtina, přesto zaměstnavatelé volají po znalosti druhého cizího jazyka

20. dubna 2022

Na trhu práce s přehledem vede angličtina, přesto zaměstnavatelé volají po znalosti druhého cizího jazyka

Pokud zaměstnanec nebo uchazeč o práci zná víc než jeden cizí jazyk, je to na trhu práce z pohledu 37 % respondentů rozhodně konkurenční výhodou a pro dalších 57 % respondentů spíše ano. Jen šest procent dotázaných uvedlo variantu spíš ne.

Znalost jazyka má na trhu práce velký význam: na škále od jedné do pěti, kde největší důležitost patří jedničce, dalo 41 % dotázaných jazykům dvojku, 24 % trojku a 22 % jedničku.

„Jazyky jsou často podceňované zaměstnanci, ale na druhou stranu bývají přeceňované zaměstnavateli. Bývají součástí požadavků na nového zaměstnance, ale ten znalost často v práci nevyužije,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Vede angličtina, třetina firem chce němčinu

Jasnou jedničkou mezi jazyky je angličtina, kterou jako důležitý jazyk uvedlo devět z deseti respondentů. Druhým nejdůležitějším jazykem je němčina s 33 %. Všechny další jazyky, které dotázaní uváděli, získaly jednotky procent. Sedm procent zaměstnavatelů považuje za užitečnou kombinaci angličtiny a němčiny.

„Znalost druhého evropského jazyka bereme jako velkou výhodu, zaměstnanci to otevírá dveře pro participaci na mezinárodních projektech,“ vysvětluje Beata Brodová, regionální HR manažerka společnosti Euro Pool System.

Nejčastěji zaměstnanci potřebují znalost jazyka k psaní mailů a jiné korespondenci (29 %), pro pracovní jednání (27 %) a pasivní znalost (16 %), protože většina manuálů a instrukcí například k obsluze strojů je v jiném jazyce. Sedm procent šéfů považuje cizí řeč za užitečnou pro neformální jednání. Zbývající pětina manažerů uvedla ke znalosti jazyků jiné důvody nebo jejich kombinaci.

Osm z deseti zaměstnavatelů je pro dva povinné jazyky

Ministerstvo školství v současnosti zvažuje, že zruší na základních školách druhý cizí jazyk jako povinný. Podle ankety Předvýběru.CZ ale 76 % zaměstnavatelů míní, že by výuka druhého cizího jazyka měla být součástí základního vzdělávání. „Základní znalost druhého jazyka je z mého pohledu pro žáky, a budoucí zaměstnance, prospěšná a rušit by se tedy neměla,“ uvádí například Pavel Buryánek, personální ředitel potravinářské firmy Madeta.

Jen dvaadvacet procent souhlasilo s možností, že spíše ne a pouhá dvě procenta jsou rozhodně pro zrušení. „Z vlastní zkušenosti vím, že dva jazyky jsou v dětském věku moc,“ míní Věra Vetešníková, provozní ředitelka společnosti Pala. „Lepší variantou by bylo, aby i ten jeden cizí jazyk ze základní školy uměly děti lépe včetně komunikace s rodilými mluvčími, a další jazyk si mohly vybírat dobrovolně,“ přidává se Pavla Smolová, personalistka společnosti Top Print Packaging. Naopak personální ředitel Nipponu Petr Janout navrhuje „snížit čas věnovaný češtině ve prospěch výuky cizích jazyků“.

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT...

2. září 2024

Stres v práci je pro většinu zaměstnanců jenom nárazový

Polovinu lidí stresuje práce jenom nárazově, jen třináct procent zaměstnanců se cítí být pod tlakem hodně často. Naopak téměř tři […]

19. srpna 2024

Je dobré uvádět v CV reference?

Na tuto otázku je možné dát kladnou, ale i zápornou odpověď. Vysvětlíme vám oba postoje, ale pokud budete řešit tento […]

23. července 2024

I čtyři roky po kovidu vnímají zaměstnanci home office jako benefit

Dvakrát více lidí chápe možnost práce z domova pořád ještě spíš jako zaměstnaneckou výhodu než jako standardní pracovní režim. Ukázal […]

Odesláno
Došlo k chybě při odeslání..