Jak si říct o zpětnou vazbu
Jak si říct o zpětnou vazbu
Poskytování zpětné vazby uchazečům o práci je dlouhodobou slabinou českých zaměstnavatelů ‒ jak dopadl u pohovoru se dozvídá v průměru jenom každý druhý zájemce o práci. Přitom vědět, proč jste neuspěli, je důležité, abyste mohli zapracovat na změnách a byli příště úspěšnější.
Nebojte se zeptat
Když už jste se dostali až k pohovoru, znamená to, že vám ve firmě věnovali nějaký čas a vy máte svým způsobem morální právo vědět, proč si vás nevybrali. Lidé podílející se na náboru zaměstnanců to většinou tak vnímají, jenom jsou příliš zavalení prací a tak si občas zjednoduší situaci odesláním mailu „děkujeme za účast, vybrali jsme jiného kandidáta“.
Napište e-mail manažerovi, který s vámi pohovor vedl, a zeptejte se, jak jste působili. Pro někoho je jednodušší sdělovat takové informace po telefonu, tak mu radši zavolejte (nebo takovou možnost nabídněte v e-mailu). Nemějte strach připomenout se, pokud na první zprávu nepřišla odpověď.
Hlavně klid. Zpětná vazba není kritika, která vám má ublížit
Počítejte s tím, že o sobě neuslyšíte jenom pěkné věci ‒ v rámci feedbacku byste se měli dozvědět především o svých slabinách, které můžete napravit.
Podle toho také formulujte e-mail s žádostí o poskytnuté zpětné vazby. A v klidu také reagujte, pokud hodnocení proběhne po telefonu, přes videochat nebo dokonce osobně.
Berte to tak, že hodnotitel vám nechce ublížit, ale vlastně se vám snaží pomoct ‒ vysvětlit, jaké jsou slabiny vaší prezentace, jaké máte odborné nedostatky, proč byste do firmy nezapadli nebo v ní nenašli dostatečné uplatnění.
Feedback si zaslouží i zaměstnanci
Stejná pravidla ale platí, i když se stanete zaměstnancem. Čas od času by vám šéf měl říct, jak si vedete. Pokud jste udělali něco mimořádně dobrého (nebo naopak velký průšvih), měli byste se to dozvědět hned ‒ jinak by hodnocení vašeho výkonu mělo probíhat v pravidelných intervalech. Jestli to není případ vašeho zaměstnavatele, stejně jako po pohovoru se nebojte o hodnocení požádat.
Dělejte si poznámky, ke kterým se v budoucnu můžete vracet. Snažte se hledat poučení, co můžete dělat jinak teď hned a na čem musíte dlouhodoběji zapracovat.
Zpětná vazba vám pomáhá posouvat se v kariéře, ale i zlepšovat svoje lidské kvality, aby vás kolegové vnímali jako odborníka, se kterým je fajn spolupracovat. Proto přece stojí za to si o ni říct!