Jak dát správně výpověď
Jak dát správně výpověď
Pro pořádek to ale zmínit musíme: výpověď nemá být „prásknutím dveřmi“ poté, co vás šéf něčím naštval. Proto takové rozhodnutí nedělejte v okamžiku, kdy jste jako tlakový hrnec přeplnění emocemi, ale po řádném promyšlení.
Jednou z věcí, které je dobré zkontrolovat, je pracovní smlouva. U běžných pozic to nebývá běžné, ale pokud jste s firmou uzavřeli konkurenční doložku, nemůže vám bránit v odchodu, ale nějakou dobu můžete mít zákaz pracovat pro zaměstnavatele ve stejném oboru.
Nemáte se čeho bát. Změna je přirozená
Lidé občas práci mění. Někteří častěji, jiní méně, je to ale přirozené. Pokud jste zjistili, že u vás nastal čas na změnu práce, nebojte se toho!
Zaměstnavatel nemá právo vás ve firmě držet. Na straně zaměstnance máte velkou výhodu: nemusíte nic zdůvodňovat, nemusíte prosit o souhlas ‒ stačí oznámit, že chcete skončit, a po uplynutí výpovědní doby váš pracovní poměr končí.
Odejděte v dobrém
Ať už jsou důvody vašeho rozhodnutí jakékoli, zachovejte se jako slušný člověk. První, kdo by se měl dozvědět o tom, že chcete skončit, je váš šéf. Určitě by se to k němu nemělo donést jako drb od kolegů.
A i když to po vás zákon nevyžadujte, vysvětlete svému nadřízenému, proč končíte. Může to být nerostoucí výplata nebo to, že jste se v práci nikam neposunuli. (A může se stát, že vás šéf začne přesvědčovat, že se to dá změnit, ale to už je trochu jiná kapitola, pokud se to doteď nepovedlo.)
I když váš vedoucí nemá opravdové páky, jak vám v odchodu zabránit, je pro něho důležité, co vás k tomu vedlo. I on má svoje nadřízené, může to pro něho být argument, jak vytvořit atraktivnější pracovní podmínky pro zůstávající kolegy.
Samozřejmostí je, že až do konce výpovědní doby budete plnit svoje úkoly co nejlépe umíte. Určitě svého šéfa ujistěte, že uděláte maximum pro zacvičení vašeho nástupce.
Jak na to?
Nemáte-li ve smlouvě sjednanou kratší výpovědní dobu, počítejte s tím, že ve stávající práci musíte vydržet ještě dva měsíce od prvního dne měsíce následujícího po datu podání výpovědi. (Pro větší srozumitelnost názorný příklad: výpověď podáte v polovině července, výpovědní lhůta tedy začíná 1. srpna a trvá dva měsíce, zaměstnancem ve staré práci tedy zůstáváte až do 30. září.)
Ačkoli jste slušně o úmyslu ukončit pracovní poměr informovali svého nadřízeného, je dobré mít o výpovědi doklad. Stačí, když vám její převzetí potvrdí na kopii písemného sdělení o ukončení pracovního poměru.
Nebojte se toho, že šéf prohlásí, že nepřichází v úvahu, aby teď kohokoli pustil. Nemá na to právo, o ukončení pracovního poměru nežádáte, pouze ho oznamujete. Ale pokud by přeci jen taková situace nastala, předejte písemnou výpověď vaší personalistce, případně ji pošlete jako doporučený dopis s doručenkou.
Na odchodu se můžete i dohodnout
Dejte si pozor na častý omyl. Výpověď dohodou neexistuje. Dát výpověď je vaše právo, pracovní poměr ale můžete ukončit i dohodou. Když s tím souhlasí i zaměstnavatel, můžete tak zkrátit dobu, kdy musíte zůstat na starém místě ‒ třeba výměnou za nabídku zaškolení kolegy, který nastoupí místo vás, i poté, co už nebudete firemním zaměstnancem.