16. ledna 2023

Dejte si pozor na syndrom vyhoření

16. ledna 2023

Dejte si pozor na syndrom vyhoření

Každý máme občas špatnou náladu, jsme podráždění až agresivní. Každému se nám občas nechce do práce. To je v pořádku, pokud to netrvá příliš dlouho.

Říká se, že trocha stresu je zdravá. Motivuje nás. Přespřílišná dávka neustálého stresu je ale nebezpečná. Je to podobné jako se strojem ‒ když ho přetížíte, spálíte motor a jeho stav už se nezlepší, je třeba ho vyměnit. U člověka je situace ještě složitější, protože lidi se měnit nedají.

Varovných příznaků je spousta. Přesto je spousta lidí ignoruje

Mezi typické příznaky vyhoření ‒ kromě těch už vyjmenovaných ve druhém odstavci ‒ patří pokles pracovního výkonu, ztráta motivace, nezájem o spolupráci s kolegy, lhostejnost, smutek až deprese. Nálady se střídají jako na houpačce, zatímco dřív jste nápady sršili, nové nepřicházejí. Můžou se přidat i fyzické potíže ‒ bolesti hlavy, problémy se spaním, únava, ale i častější nachlazení, bolesti břicha a jiné. Pokud je vám zhruba polovina příznaků povědomá, berte to jako hodně varovný signál!

Potíž je, že syndrom vyhoření často přichází jako blesk z čistého nebe. Dlouho vám nic není, jenom se možná necítíte ve své kůži ‒ a najednou je tu.

Podle lidí, kteří to zažili, se nehnete z postele. Nedokážete dělat svoji práci, prostě do ní nedojedete. I když máte děti a víte, že se o ně musíte postarat, zvládnete sotva dojít si na záchod. V takové situaci už potřebujete péči psychologa či spíše psychiatra.

Najděte si čas na koníčky a přátele

Vyhoření ale můžete předcházet. Už teď, sotva dočtete náš článek. Zamyslete se nad sebou: děláte i něco jiného než práci? Máte koníčky, sport, přátele? Pokud ne, nějaké si najděte. Kromě aktivního odpočinku se nebojte občas i obyčejně lenošit. A nezapomeňte, že i ke zdravé psychice patří vitamíny a dobré jídlo.

Psali jsme o tom, když jsme rozebírali work-life balance ‒ trávit v práci přesčasy, když vás baví, není nic špatného, ale neměla by to být jediná náplň vašeho života.

A pokud máte v práci pocit, že se na vás valí moc úkolů, vnímáte, že je vám z toho špatně, nebojte se to říct svému šéfovi. Dobrý vedoucí o vás nebude chtít přijít a určitě dokážete najít řešení, jak se zbavit přílišného stresu.

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT...

2. září 2024

Stres v práci je pro většinu zaměstnanců jenom nárazový

Polovinu lidí stresuje práce jenom nárazově, jen třináct procent zaměstnanců se cítí být pod tlakem hodně často. Naopak téměř tři […]

19. srpna 2024

Je dobré uvádět v CV reference?

Na tuto otázku je možné dát kladnou, ale i zápornou odpověď. Vysvětlíme vám oba postoje, ale pokud budete řešit tento […]

23. července 2024

I čtyři roky po kovidu vnímají zaměstnanci home office jako benefit

Dvakrát více lidí chápe možnost práce z domova pořád ještě spíš jako zaměstnaneckou výhodu než jako standardní pracovní režim. Ukázal […]

Odesláno
Došlo k chybě při odeslání..