24.09.2020

Před pracovním pohovorem se připravte, pak už to půjde snadno

Když vás pozvou na pohovor, máte z půlky vyhráno! Váš životopis zaujal mezi desítkami, možná stovkami konkurentů a před vámi je první kolo, ve kterém můžete zazářit.

Připravit se na pracovní pohovor není zase tak těžké, jak se může zdát někomu, kdo se jde o práci ucházet poprvé. Ale ani zkušený kandidát opakovaně hledající nové zaměstnání by neměl přípravu podcenit.

U prvního pohovoru se nejčastěji setkáte s personalistou, ale výjimkou ani není, že vás bude chtít vidět rovnou váš budoucí šéf.

Zahrajte si na špióna

Než vyrazíte na pohovor, seznamte se s firmou. Díky internetu je to dneska o hodně jednodušší, než to měli vaši rodiče nebo ještě starší generace!

Samozřejmostí by mělo prostudovat webové stránky firmy, zjistit, co je předmětem jejího podnikání, kde všude má pobočky, co se u ní v poslední době stalo nového, jestli se jí nepovedlo něco mimořádného nebo jaké novinky v poslední době zavedla nebo třeba jaké koníčky má váš budoucí šéf.

U každé společnosti je různě složité informace o ní zjistit, ale web a sociální sítě by měly být minimálním zdrojem ke studiu. Pokud jde o obchod nebo služby nebo jiný typ podnikání, ke kterému firmě slouží prodejny nebo pobočky, nebojte se některou z nich navštívit a vyzkoušet si, jak se o své zákazníky starají.

Záleží také, o jakou pozici se ucházíte. Pochopitelně jiný přehled se čeká od budoucího finančního ředitele pro střední Evropu a jiné nároky bude mít firma na novou recepční. Dobrou znalostí firmy ale nikdy nic nezkazíte, narozdíl od situací, které nejsou vycucané z prstu ‒ občas se personalista setká s tím, že kandidát u pohovoru ani pořádně netuší, jestli firma dané produkty vyrábí, nebo jenom prodává.

Také si udělejte konkrétnější představu o práci, o kterou se ucházíte. Rozumíte přesně tomu, co by mělo být vaším úkolem? Pokud vám něco není jasné, poznamenejte si to a nebojte se u pohovoru zeptat.

Určitě mějte představu, jakou výplatu očekáváte od nového zaměstnavatele. Není snad špatnější odpověď, než „to záleží, co nabízíte“. Svoji hodnotu byste měli znát vy. Ale pozor! Asi každý bychom chtěli brát sto tisíc, odpovídají tomu ale naše dovednosti? To možná ano ‒ ale je tak vysoký plat běžný v pozici, o kterou se ucházím? Na webu najdete spoustu možností, jak to zjistit.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Shromážděním informací o firmě a o vaší možné nové práci máte velkou část příprav za sebou. Promyslete si svoje odpovědi na nejčastější otázky u pracovního pohovoru. I pokud je to váš první pohovor, určitě jich spoustu zvládnete vymyslet ‒ například, proč bychom měli přijmout právě vás, co přesně umíte, jaké máte zkušenosti z minulosti. Oblíbený je dotaz na vaše silné a slabé stránky (v čem jste fakt dobří a co vám naopak moc nejde) a obvykle na konci padá otázka, jak vysokou výplatu si představujete.

Po pravdě, ty odpovědi nemusíte nějak dlouho pilovat. Ne že by na nich nezáleželo, ale důležitější je zjistit, jestli máte v hlavě srovnané představy o práci a o sobě. Jen není dobré, když vás u pohovoru něco zaskočí a vy vykládáte páté přes deváté, nebo v horším případě koktáte nebo mlčíte.

Máte-li kolem sebe zkušenějšího člověka, klidně si s ním rozhovor nacvičte. Neučte se zpaměti otázky a odpovědi, to by vám bylo k ničemu ‒ ale procvičit si, jak pohotově reagujete nemusí být od věci.

Přineste řešení

Pokud vás v rámci příprav na pohovor napadne, co by se ve firmě mohlo zlepšit, nebo jste sami narazili jako zákazník na nějaké nedostatky, nebojte se připravit návrh na zlepšení, který na pohovoru představíte. Rozhodně to není rada, kterou musíte vždycky dodržet za každou cenu, i kdybyste si měli vymyslet nějaký nesmysl. Ale přijdete-li s nějakým zajímavým postřehem nebo nápadem, určitě tím zaujmete a dáte najevo, že o práci máte opravdový zájem.

Pohovor není výslech ani rande

I když pracovní pohovor není soutěž královen krásy ani romantická schůzka, na které chcete najít tu pravou, v něčem se podobá prvnímu rande. Měli byste zapůsobit i tím, jak vypadáte. Je důležité mít na sobě to, co od vás protistrana očekává ‒ špatně budou nejenom džínové kraťasy a tričko, když máte zájem o místo úvěrové specialistky v bance, ale také špičkový oblek na pozici vývojáře mobilních aplikací ve startupu, který právě odstartoval expanzi.

První varianta bude pochopitelně horší než společenský oděv, ale v obou případech to o vás vypovídá, že neumíte odhadnout, co je vhodné. Přitom je to jednoduché ‒ klidně se na to zeptejte člověka, který vás na pohovor pozval.

Samozřejmostí by mělo být, že na pohovor dorazíte včas. Mějte radši patnáct minut rezervu a v klidu si pak obejděte sídlo firmy, než abyste dorazili pozdě. Zjistěte si předem, kde pohovor je, zvažte, kudy a čím pojedete. Sami určitě neradi na někoho čekáte.

Když už jste dorazili na místo, ničeho se nebojte. Nezapomeňte na pozdrav a správné představení a podávání rukou. Dodržujte oční kontakt (na nikoho nezírejte, ale ani se nevyhýbejte pohledu) a snažte se být přirození.

Jste připravení a nemáte se čeho bát. Nepodceňujte se, ale kroťte i přílišné sebevědomí. Pokud víte, že býváte nervózní, klidně si řekněte o sklenici vody, občasné napití vám pomůže. Snažte se být příjemní a vnímejte, co říkají ostatní účastníci pohovoru. Reagujte na otázky ‒ a nezapomeňte, že nejde o výslech, ale rozhovor. Klidně se ptejte na věci, které jste si připravili, nebo reagujte na věci, které vás u pohovoru zaujaly.